Zor Lekeleri Çıkarma, Giderme Yöntemleri Nelerdir? İnatçı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Zor Lekeleri Çıkarma, Giderme Yöntemleri Nelerdir? İnatçı Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Zor lekeleri çıkarmak gerçekten büyük bir sorundur ve buna maruz kalan insanda stres oluşturabilir sorunlardandır. Lakin burada şimdi belirteceğimiz birkaç; ana yönteme ve kurala dikkat ettiğiniz zaman lekenin daha kolay çıkarılacağını görmüş olacaksınız. Leke çıkarma konusundaki en önemli bilgi lekenin ne tür ve ne zorlukta bir leke olduğunu bilmektir. Bir de lekeye mümkün oldukça hızlı […]

Zor lekeleri çıkarmak gerçekten büyük bir sorundur ve buna maruz kalan insanda stres oluşturabilir sorunlardandır. Lakin burada şimdi belirteceğimiz birkaç; ana yönteme ve kurala dikkat ettiğiniz zaman lekenin daha kolay çıkarılacağını görmüş olacaksınız.

Leke çıkarma konusundaki en önemli bilgi lekenin ne tür ve ne zorlukta bir leke olduğunu bilmektir. Bir de lekeye mümkün oldukça hızlı şekilde yani kurumadan önce ya da kurusa bile mümkün olan en kısa sürede müdahale etmeniz gerektiğini unutmayınız.

Zor lekeler dendiği zaman ilk olarak temizlemesi hemen hemen imkansız gibi olan asit lekeleri gelir. Asit lekeleri birkaç farklı yöntemle temizlenebilir.

İlk yöntem olarak, sekiz çay kaşığı kadar bir oranda suyun içerisine bir çay kaşığı kadar boraks ilave etmek ve iyice karıştırıp lekeli bölgeleri bu karışım ile silme yöntemidir.

Diğer bir yöntem ise bir çay kaşığı kadar amonyak ile bir ila dört litre kadar da ılık suyu iyice karıştırmak ve bu karışım ile lekeli bölgeyi iyice silmektir. Eğer leke kumaş üzerinde ise kumaşın cinsini kontrol etmenizi tavsiye ederim. Amonyak uygulamasından sonra lekeli bölgeyi muhakkak su ile iyice bir şekilde durulayın.

Halıların üstünde oluşmuş olan asit lekeleri için su ve yemek sodasını karıştırın ve lekeli yüzeye bu karışımı uygulayın. Leke çıkarma işlemini tamamladıktan sonra durulama işlemini bol temiz su ile yapmanızı tavsiye ederim.

Ruj lekelerini geçirmek için lekeli bölgeye mümkün olduğunca hızlı bir şekilde aseton uygulayın ve ondan sonra bekletmeden bol su yardımı ile durulama yapın. Eğer ki leke suni olan bir kumaş üzerinde ise asetonu uygulamadan evvel kumaşın üzerinde test etme yöntemini uygulamayı unutmayın. Aseton yok ise okaliptüs yağı ya da gliserin de kullanabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan Yiyecek Ve İçecek Lekeleri Nasıl Çıkarılır, Nasıl Temizlenir? başlıklı makalemizde Yiyecek, Yiyecek Ve İçecek ve Yiyecek Ve İçecek Lekeleri Nasıl Çıkarılır hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM