Sürekli ağlayan bebeklerden kolik olabileceği unutulmamalı

Sürekli ağlayan bebeklerden kolik olabileceği unutulmamalı

Minik meleklerimizin her konuda üzerine titreriz. Onlara bir zarar gelmesin diye her zorluğa her kötülüğe göğüs gereriz. Peki sürekli ağlayan bebeğinizin problemi ne olabilir? İlk olarak sakin olmalı ve bebeğinize tedirgin olduğunuzu hissettirmemelisiniz. Devamlı ağlayan bebeğiniz kolik olabilir. Peki, ama kolik nedir? Kısaca anlatacak olursak kolik, genel olarak karın boşluğunda duyumsanan ve aralıklar ile gelen […]

Minik meleklerimizin her konuda üzerine titreriz. Onlara bir zarar gelmesin diye her zorluğa her kötülüğe göğüs gereriz. Peki sürekli ağlayan bebeğinizin problemi ne olabilir? İlk olarak sakin olmalı ve bebeğinize tedirgin olduğunuzu hissettirmemelisiniz.

Devamlı ağlayan bebeğiniz kolik olabilir.

Peki, ama kolik nedir?

Kısaca anlatacak olursak kolik, genel olarak karın boşluğunda duyumsanan ve aralıklar ile gelen güçlü sancıdır. Bebeklerde kolik olması anne ve babaların korkulu rüyası haline geliyor. Genel olarak devamlı ağlayan bebeklerin acıktığı ve aç kaldığı düşünülerek çok erken dönemlerde ek gıdalara başlama hatasına dönüşüyor.

Bebeklerde kolik ağlaması iki hafta ile üç ay arasındaki sağlıklı olan bebeklerde öğleden sonra, akşam saatlerinde aniden başlayan ve saatlerce süren ağlamalardır. Kolikten kaynaklanan bu ağlamalar altı ile dokuz aya kadar devam edebiliyor.

Kolik bebekler genelde ağlarken karnı şiş ve gergin, yüzleri de kızarık olur. Ağlamaları esnasında bacaklarını karınlarına doğru çekerler ve ayakları da soğuktur.

kolik olan bebeklere ne yapmalı

Kolik niçin oluşur?

Koliğin nedenleri tam olarak açıklanamamıştır. Fakat dikkat edildiğinde beslenme tekniklerindeki hatalar, alerjik nedenler, hava yutmanın ve psikolojik faktörlerin rolü de olabilmektedir.

Kolik nasıl geçer?

Sorusuna yanıt arıyorsanız kesinlikle en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalısınız. Bebeğinizin doktoru size en sağlıklı bilgileri verecektir. Ağlayan bebeğinize tanıyı kesinlikle doktor koymalı ve tedaviye de bu şekilde başlanmalıdır.

Bebekler niçin ağlar?

Sigara da bebeklerin uzun bir süre ağlamasına yol açabilmektedir. İnek sütündeki protein alerjisi, diğer alerjikler de ağlaması için bir nedendir. Bir diğer neden ise annenin sigara içmesi bu faktörler arasında yer almaktadır.

Bebeğinizin eğer ağlama krizleri başladıysa ilk olarak olabildiğince sakin olun. Mutlu olun ve bebeğinize gülümseyin. Sakin ve rahatlatıcı müzikleri oda içerisinde açın. Bebeğinize sarılın. Karın bölgesini kendinize doğru tutun ki karın bölgesi daha sıcak kalsın. Bebeğinizi ılık bir duş ile sakinleştirmeyi de deneyebilirsiniz. Bebeğiniz ile devamlı göz temasında bulunun. Eğer bunlar da hiçbir işe yaramıyorsa mutlaka doktorunuza başvurun.

Bir önceki yazımız olan Far Lekesi Temizleme Nasıl Temizlenir başlıklı makalemizde Far Lekesi, Far Lekesi Temizleme ve Far Lekesi Temizleme Nasıl Temizlenir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM