Sık Sık Adet Görme Sebepleri Ne Olabilir

Sık Sık Adet Görme Sebepleri Ne Olabilir

Belirli aralıklarla adet gören normal bir kadın her 28 ila 35 gün arası adet görmektedir. Sağlıklı bir kadın düzenli adet görür. Düzenli adet olan kadınlarda genel olarak günler bellidir. Bazı kadınlar 28 gün yerine 21 günde bir de adet görebilmektedir. Sık adet olma ile karıştırılabilen bu durumda herhangi bir hastalık belirtisi olmayabilir. Sık Adet Olma […]

Belirli aralıklarla adet gören normal bir kadın her 28 ila 35 gün arası adet görmektedir. Sağlıklı bir kadın düzenli adet görür. Düzenli adet olan kadınlarda genel olarak günler bellidir. Bazı kadınlar 28 gün yerine 21 günde bir de adet görebilmektedir. Sık adet olma ile karıştırılabilen bu durumda herhangi bir hastalık belirtisi olmayabilir.

Sık Adet Olma Sebepleri

Kadınlar için önemli olan adet periyodu zamanla değişiklik gösterebilir. Fakat adet gördükten bir hafta sonra tekrar adet görmeye başlanılıyorsa ve bu devamlı bir hal alıyorsa ciddi rahatsızlıkların belirtisi olabilir. Sık adet olma genellikle miyom ve polip rahatsızlığı belirtisi olabilmektedir. Bazı durumlarda hormonal dengesizlikte söz konusu olabilmektedir.

Sık adet olma sebepleri arasında en sık rastlanan miyom ve polip hastalığı kadınlar için zor bir süreç olabilmektedir. Bu durumda öncelikle bir doktor kontrolünden geçilmesi gerekmektedir.

Miyom ve polip dışında stres kaynaklı sık adet olma sorunu ile de karşılaşılabilir. Bu durum geçici bir süreçtir. Stresten uzak durulduğunda genel olarak kendiliğinden iyileşme sağlanır.

Sık Adet Olmanın Zararları

Hormonal ve stres kaynaklı sebepler dışında kalan miyom ve polip rahatsızlığı cerrahi müdahale gerektirebilmektedir. Rahimdeki kistlerden kaynaklı sık adet olma rahatsızlığı kişiyi oldukça huzursuz edecektir. Sık adet olmanın nedeninin bir an önce teşhis edilmesi gerekir.

Doktor tarafından tedavi altına alınan hastalarda öncelikle düzenleyici ilaç kullanımı oldukça fazladır. Fakat ilerleyen durumlarda cerrahi işlem gerekebilmektedir. Bu yüzden sık adet olma problemi yaşayan kadınların bir an önce doktora başvurarak önlem alması olası hastalıkların da önüne geçilmesini sağlayacaktır.

Sık adet olma zararlarına göz atıldığında tedaviye ne kadar erken başlanırsa olumsuz sonuçlar o kadar engellenmiş olur. Ayrıca sık adet görme ileride kansızlığa sebep olabilmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM