Prematüre doğan bebek bakımı

Prematüre doğan bebek bakımı

Prematüre doğan bebeklerin bakımı, normal zamanında doğan bebeklerin bakımına kıyasla daha dikkat edilmesi gereken bir konudur. Prematüre doğan bebekler doğdukları anda hastane ortamında doğması gereken güne kadar müşahade altında tutulmaktadır. Yapılması gereken bakımları hastane ortamında yapılarak daha güvenli olmasını sağlar. Bebeğin erken zamanda hastaneden taburcu edilmesi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Ailenin çok dikkatli ve özenli […]

Prematüre doğan bebeklerin bakımı, normal zamanında doğan bebeklerin bakımına kıyasla daha dikkat edilmesi gereken bir konudur. Prematüre doğan bebekler doğdukları anda hastane ortamında doğması gereken güne kadar müşahade altında tutulmaktadır. Yapılması gereken bakımları hastane ortamında yapılarak daha güvenli olmasını sağlar. Bebeğin erken zamanda hastaneden taburcu edilmesi sağlık sorunlarına yol açabilmektedir. Ailenin çok dikkatli ve özenli olması gerekmektedir.

Ev ortamında mümkün olduğu kadar enfeksiyonların oluşmasını engellemeleri gerekmektedir. Prematüre doğan bebek çok daha hassas olup enfeksiyonlara daha açık haldedir. Prematüre doğan bebeğin gelişimi normal gününde doğan bebeğe göre biraz daha geç gelişmektedir. Ailenin prematüre doğan bebekleri için endişelenmeden ellerinden geleni yapmaları gerekir. Sağlık açısından çok fazla kişiler ile temas edilmemesi gerekir. Mümkün olduğu kadar bakımı ile sadece annenin ilgilenmesi gerekir.

Prematüre bebeğin vücut ısısının korunması

Prematüre bebeğin vücut ısısının korunması

Normal zamanında doğan bebeklere göre prematüre doğan bebeğin vücut ısısı daha düşük olmaktadır. Bu yüzden bebeğin üşümesi engellenmelidir. Prematüre doğan bebeğin kıyafetleri özel seçilmelidir. Bebeği üşütmesini engelleyecek yapıda olmalıdır.Kıyafetlerin pamuklu olmasına dikkat edilmelidir. Prematüre bebeğin bulunduğu odanın ısısı 24 ile 25 derecenin altına düşmemesi gerekir. Prematüre bebeğin sıcaklığı sürekli takip altında olması gerekmektedir.

Prematüre bebeğin beslenmesi

Prematüre doğmuş bebekler normal bebeklere göre daha çok besine ihtiyaç duyarlar. Normal bir gelişmeyi sağlamak için prematüre bebeğin besin değerleri daha fazla olmaktadır. Eğer prematüre bebek 33. haftadan daha erken doğmuş ise henüz emme yutma gibi refleksleri daha gelişmemiş demektir. Bu yüzden 33. haftadan önce doğan bebekler sonda ile mümkün olduğu kadar anne sütü ile beslenmesi gerekmektedir. Prematüre bebeğin anne sütü ile beslendiği takdirde annesi ile arasındaki duygu daha hızlı gelişmektedir. Ayrıca daha çabuk büyümeyi sağlamaktadır. Onun için en uygun ve ihtiyaçlarını karşılayacak en özel ve değerli besin anne sütüdür. Prematüre doğan bebeğin anne sütü ile beslenmesi sayesinde enfeksiyonlardan daha fazla korunmuş olacaktır.

Prematüre cilt bakımı

Her yeni doğan bebeği çok hassastır, ve bakıma ihtiyaçları vardır. Fakat prematüre doğan bebekler daha küçük olduğu için onların cilt bakımına daha özen gösterilmesi gerekmektedir. Prematüre doğan bebeklerin kulak yapısında bulunan kıkırdak gelişimi henüz tamamlanmadığı için uyku pozisyonlarına dikkat edilmesinde fayda vardır. Prematüre bebeğin sürekli bir şekilde yan yatırılmaması gerekmektedir. Böyle olduğu durumlarda bebeğin kulağında yapışıklıklar meydana gelmektedir.Sürekli yatırma şekillerini değiştirmek gerekir. Özen gösterilmediğinde kafa yapısında şekil bozuklukları meydana gelebilir. Prematüre doğan bebeğin gözlerinde de bazı sorunlar görülmektedir. Gözlerinde çapaklanma ve akıntı şeklinde rahatsızlıklar görülmektedir. Böyle bir durum meydana geldiğinde doktor kontrolüne ihtiyaç vardır. Prematüre bebeğin alt temizliğini yaparken de çok özen gösterilmesi gerekmektedir. Prematüre doğan bebeğin yapısına göre bez seçimi yapılmalıdır. Oluşabilecek pişik ve enfeksiyonlara karşı önlem alınması gerekmektedir.

Bir önceki yazımız olan Hamile kadın psikolojisi nasıl olur başlıklı makalemizde Hamile kadın, Hamile kadın psikolojisi ve Hamile kadın psikolojisi nasıl olur hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM