Kolik ağrısı nasıl geçer

Kolik ağrısı nasıl geçer

Kolit, karında oluşan, can yakıcı mide spazmlarıyla birlikte bir süre kıvrandıran bir çeşit ağrı şeklidir. Oluştuğu an itibariyle kişide epeyce rahatsız edici bir durum ortaya çıkartır. Bu durum bebeklerde olduğu vakit bu rahatsızlık infantil kolik olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde henüz doğmuş bebeklerin ortalama 20 civarındaki bebeklerde bu rahatsızlığın belirtilerine rastlanabilmektedir. Eğer ki bir bebekte günde 3 […]

Kolit, karında oluşan, can yakıcı mide spazmlarıyla birlikte bir süre kıvrandıran bir çeşit ağrı şeklidir. Oluştuğu an itibariyle kişide epeyce rahatsız edici bir durum ortaya çıkartır. Bu durum bebeklerde olduğu vakit bu rahatsızlık infantil kolik olarak adlandırılmaktadır. Ülkemizde henüz doğmuş bebeklerin ortalama 20 civarındaki bebeklerde bu rahatsızlığın belirtilerine rastlanabilmektedir. Eğer ki bir bebekte günde 3 saatten fazla olmak kaydıyla yine 3 gün devam eden ağlama nöbeti, midede şişkinlik ve yemek yeme işlevi ardından oluşan gaz gibi problemler var ise bu durum infantil kolik rahatsızlığına işaret olabilmektedir.

kolik nedir

 

Bu rahatsızlığın nedeni tam anlamıyla bilinemese de kesin olarak bilinen bir gerçek vardır ki o da düzgün ve olması gerek bir şekilde beslenmesini sürdüren bebeklerde bu rahatsızlığın görülmemesidir.Bebekler bu durumdan oldukça kötü bir şekilde etkilenirler. Küçücük bedenleri sancılara maruz kalır.Yaşam güçleri bir yetişkin kadar güçlü olmadığından bu tür sancılara daha fazla dayanamazlar. İşte sürekli ağlamalarında yer alan ana sebep bunlardır.Bebeğin bu gibi durumlardan kurtulabilmesi düzenli beslenmesi ve sağlıklı bir şekilde gelişimini tamamlaması erekir. Bir anne ve babaya düşen görevlerden birisi bebeğini ihmal etmeden sağlıklı olup olmadığı hakkında uzaman doktorlar tarafından bilgilendirilmesidir.

İnfantil kolik rahatsızlığının belirtileri nelerdir?

İnfantil kolik belirtileri, inatçı bir şekilde devam eden ağlama krizleri, huzursuzluk, üç hafta boyunca devam eden ağrı ve ağlama nöbetleridir. Genellikle bu ağrı bebeğin yüz ifadesine olabildiğince yansır ve bebek bacaklarını karnına çekerek ellerini yumruk şeklinde sıkar.Bebeğin genelde ağrıyan bölgelerinde morarmalar meydana gelir. Bunun nedeni bebek kendini fazla sıktığında ve ağlarken süreklilik hızında artışlar yaşanır. Bebek sakin olmadığı sürece bu kırgınlıkları ve morarmaları yaşamaya devam edecektir. Ani gelen sanılara bir bebeğin katlanmasını bekleyemezsiniz. O buna dayanamaz ve daha fazla rahatsızlanır.

Kolik olan bebekler için ne yapılabilir?

Genellikle bu vakalarda bebeklere uygun Probiyotik desteği verilmektedir. Kolik vakası yaşayan bebeklerin ebeveynlerinde stres ve kaygı oluşumu belirmektedir. Hem bebek için hem ebeveyn için farklı travmalara sebebiyet vermemek adına bebeklerde yaşanan kolik problemi için mutlaka bir doktor kontrolüne gidilmesi gerekmektedir.Bebeğin travma geçirmesi beyinde olumsuz sonuçlara yer verebilir. Bu da onun ileriki yaşantısında sıkıntılara sebebiyet verir.

Bir önceki yazımız olan Far Lekesi Temizleme Nasıl Temizlenir başlıklı makalemizde Far Lekesi, Far Lekesi Temizleme ve Far Lekesi Temizleme Nasıl Temizlenir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM