Kızamıkçık Hastalığı Nedir, Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

 Kızamıkçık Hastalığı Nedir, Belirtileri Ve Nedenleri Nelerdir?

                                                   Toplumda geçmiş yıllara göre nadiren de olsa görülebilen sağlık sorunlarından biri de kızamıkçık hastalığıdır. Genellikle kızamık hastalığı ile karıştırılabilen kızamıkçık hastalığı kızamık hastalığından farklı olmakla birlikte daha hafif seyirli olan […]

                                                  

Toplumda geçmiş yıllara göre nadiren de olsa görülebilen sağlık sorunlarından biri de kızamıkçık hastalığıdır. Genellikle kızamık hastalığı ile karıştırılabilen kızamıkçık hastalığı kızamık hastalığından farklı olmakla birlikte daha hafif seyirli olan bir hastalıktır. Kızamık hastalığında olduğu gibi virüse bağlı olarak meydana gelen kızamıkçık hastalığı ayrıca oldukça kısa süreli devam edebilmektedir. Bazı belirtiler şeklinde etkilerini gösteren kızamıkçık hastalığı etkilerini göstermesi ile birlikte vücutta kabartıların ve deri döküntülerin oluşması ile birlikte ilerleme gösterebilmektedir.

Dolaysıyla uzmanlar kızamıkçık hastalığının belirtilerinin fark edilmesi halinde hemen doktora başvurulması gerektiğinin altını çizmektedirler. Tedavi edilemediği takdirde günlük iş ve sosyal aktiviteler gibi yapılması zorunlu olan aktiviteleri de olumsuz yönde etkileyebilen kızamıkçık hastalığının tedavisi ise oldukça kolay ve kısa süreli olmaktadır. Tedavisinde herhangi bir ilaç kullanılmayan kızamıkçık hastalığı doktor tarafından önerilen bazı uygulamalar sayesinde etkilerini birkaç gün içerisinde tamamen kaybetmektedir. Peki kızamıkçık hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir dilerseniz birçok bireyler tarafından merak edilen bu sorularımızın cevaplarını uzmanlardan derlemiş olduğumuz genel bilgiler kapsamında sizlere hemen bilgiler sunalım.

Kızamıkçık Hastalığı Nedir?

 • Kızamıkçık hastalığı tamamen virüs kaynaklı olan bir hastalıktır.
 • Rubella hastalığı olarak da tanımlanan kızamıkçık hastalığında ilgili virüsün vücuda giriş yapması ile birlikte ortaya çıkmakta olup tehlikeli olmayan bir sağlık sorunudur.

Kızamıkçık Hastalığının Ne Gibi Belirtileri Bulunmaktadır?

Kızamıkçık hastalığının bazı belirtileri bulunmaktadır. Bu belirtileri ise şunlardır;

 • Hafif ateş
 • Kızıl renkli lekeler
 • Burun akıntısı
 • Boğaz ağrısı
 • Lenf bezlerinin şişmesi
 • Eklem ağrıları ( özellikle bayanlarda)

Kızamıkçık Hastalığı Nasıl Teşhis Edilmektedir?

 • Kızamıkçık hastalığının teşhisi de oldukça basittir. Hastalığa neden olan virüsün tam teşhisinin yapılabilmesi açısından laboratuvar tetkiklerine başvurulmaktadır.
 • Bu sayede kızamıkçık hastalığı birkaç dakika içerisinde kolaylıkla teşhis edilebilmektedir.

Kızamıkçık Hastalığı Nasıl Tedavi Edilmektedir?

 • Kızamıkçık hastalığının oldukça hafif bir sağlık sorunu olduğundan dolayı tedavisinde ilaç veya benzeri tedavi seçeneklerinin uygulanmasına gerek duyulmamaktadır.
 • Kızamıkçık hastalığının tedavisinde istirahat, bol sıvı alımı, hastalığa bağlı oluşan ateşin düşürülmesi ve hafif diyet programları gibi hafif düzeyli tedavi seçeneklerine başvurulmaktadır.
 • Ayrıca gerektiği durumlarda hastaya aspirin ve vitamin ilaçları da verilebilmektedir. Ancak bu durum nadiren olabilmektedir.

Kızamıkçık hastalığının tedavisi hakkında da sizlere gerekli bilgileri sunduktan sonra kızamıkçık hastalığı nedir belirtileri ve nedenleri nelerdir hakkındaki makalemizi sizlere sağlıklı günler dileyerek burada tamamlamaktayız. Her ne kadar tehlikesiz bir hastalık olsa da kızamıkçık hastalığının rahatsızlık ve huzursuzluk verici bir sağlık sorunu olduğunu ve dolaysıyla belirtilerinin görülmesi durumunda hemen doktora başvurulması gerektiğini tekrar belirtmekte faydalar görmekteyiz.

Not: Makale bilgilendirme içerikli olup reçete değildir.

Kaynakça: www.saglikocağim.net ve www.saglık.net

Bir önceki yazımız olan Kokoşlar, Kişisel Bakım Nasıl Olmalı :) başlıklı makalemizde Cilt Bakımı, cilt bakımı nasıl yapılır ve karışık cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM