İngilizceyi kolay öğrenmenin yolları nelerdir ?

İngilizceyi kolay öğrenmenin yolları nelerdir ?

  Herkesin bildiği iki, hatta üç klişe vardır. “İngilizce çok konuşulan bir dil, kesinlikle.” “Nasıl öğreneceğim bu İngilizceyi, çok zor.” “Derdimi anlatacak kadar bilsem yeter, ama nasıl öğreneceğim?” Hiç merak etmeyin. Hepinize kendi deneyimlediğim yolları anlatacağım. Yıllar yıllar aldı benim İngilizceyi rahatça konuşabiliyor olmam. Yıllar içinde, önce temeli attım, sonra direkler, tuğlalar derken ev oluşmaya […]

 

Herkesin bildiği iki, hatta üç klişe vardır.

“İngilizce çok konuşulan bir dil, kesinlikle.”

“Nasıl öğreneceğim bu İngilizceyi, çok zor.”

“Derdimi anlatacak kadar bilsem yeter, ama nasıl öğreneceğim?”

Hiç merak etmeyin. Hepinize kendi deneyimlediğim yolları anlatacağım. Yıllar yıllar aldı benim İngilizceyi rahatça konuşabiliyor olmam. Yıllar içinde, önce temeli attım, sonra direkler, tuğlalar derken ev oluşmaya başladı. Zaman geçtikçe sürekli üzerine ekledim, şimdi içinde rahatça yaşayabileceğim bir evim var. Size en iyi bu şekilde örnek verebilirim. Peki nasıl mı ? Buyurun maddelerimizi incelemeye. :)

1- İzlemekten Asla Bıkmayacağınız İngilizce Bir Film Bulun

Kendimden örnek vereyim, Harry Potter serisinin tüm kitap ve filmlerine bayılırım. Üçüncü filminin dvdsi mevcuttu, hala da duruyor. Ben bu filmi dvd oynatıcıya koydum, altyazılı, altyazısız, defalarca ama defalarca, artık repliklerini farketmeden ezberleyene kadar izledim. Sevdiğim için sıkılmadım. Bir defada anlamadığınız bir kelmeyi ikincide, üçüncüde anlıyorsunuz. zaman geçtikçe inanın, farkında olmadan o sizin bilincinize yerleşmiş oluyor. Bir süre sonra da, İngilizce’yi kolayca öğrenme konusunda önemli bir adım atıp, konuşmaları iyice ayırt etmeye başlıyorsunuz ve genel konunun ne üzerine döndüğünü anlaycak kadar seçici olduğunuzda da tarif edilemeyecek bir mutluluk ve tatmin duygusu içinizi sararak sizin neşenizi birdenbire yerine getirmiş oluyor. :)

2-Yabancı Diziler (İngilizce’yi kolayca öğrenme konusunda bir başka büyük etken)

Şimdilerde artık yabancı dizi izleme oranının arttığını düşünüyorum. Ayrıca, benim fikrimin dahilinde, şunu söyleyebilirim ki, konuları daha ilgi çekici, ortalama 45 dakikada dünya kadar olay anlatılıyor ve kesinlikle çok etkileyiciler. Hele bir de konusu sizi saran bir dizi bulursanız artık sizi tutan olmaz. Bir günde bir sezon bile bitirebilirsiniz. Buradaki işin güzelliklerinden birisi de, artık konuşulanı anlamayı bırakıp, aksanları ayırt etmeye başlayacaksınız. Yabancı dizilerde kendinize sınır koymayın. Vaktiniz varsa peşpeşe izleyin.

ingilizceyi kolay öğrenmenin yolları

3-Radyo

Herhangi bir işle uğraşırken, veya yolda yürürken bir ingilizce konuşulan radyo kanalı bulun (örneğin BBC veya FOX NEWS) ve bunu arka planda dinleyin. kulak dolgunluğu açısından inanılmaz bir fayda sağlıyor. Hele bazı reklamlar ve bizdeki kamu spotu tarzı bilinçlendirici bildirimler birkaç kez çıkıy03or. Aynı şeyi duya duya tabiki sizde yer ediyor.

4-Oyun

Bilgisayar oyunları da çok önemli bir yer tutuyor. Özellikle Call of Duty ve GTA gibi oyunlar oynarsanız, introları veya aradaki konuşma içeren klipleri atlamamaya çalışın. İNGİLİZCE ALTYAZI DA VERİLDİĞİNDEN KONUŞULAN KELİMENİN NE OLDUĞU ALTTA DA YAZAR ve size çok faydalı olur.

Bir başka önereceğim oyun, the sims serisidir. İngilizce’yi kolayca öğrenme konusundan hariç, üzerine ayrıca makale bile yazılabilir. The sims, eşyaların/kişilerin üzerine tıkladığınızda çıkan ingilizce seçeneklerle uygulamalı, görsel, hatta yazıya da biraz katkısı olabilecek şekilde öğretiyor. Örneğin lavabonun üzerine tıkladığınızda “wash hands” ibaresi çıkıyor. Bu ibareye tıkladığınızda ise oyundaki karakteriniz ellerini yıkıyor ve siz “wash hands” ibaresinin ne demek olduğunu anlamış oluyorsunuz.  Bu oyunla birlikte, İngilizce’yi kolayca öğrenme, daha da kolaylaşıyor.

5-Kitap

Seviyenize göre ingilizce anlatım olan bir kitap bulun ve okumayı hiç bırakmayın. Bir süre sonra konuya bile ısınabiliyorsunuz. Yani sadece dil öğrenmek amacı olmamış oluyor, kültürünüz de artmış oluyor. Tavsiyem: Wuthering Heights (Stage 5) Yeni başlayanlar külkedisi bile olsa en basit anlatımlı olanlarını seçsinler. YETER Kİ KİTAP İNGİLİZCE OLSUN :) Ama roman olmasın, romanlar ağır gelir, Hikaye kitapları en ideallerindendir.

6-Şarkılar

Yabancı müzikleri dinlerken bir yandan şarkı sözlerini de okuyun. Eminem bile olsa, hızlı yavaş demeden okuyun. Çok ama çok faydalı gelecektir. Dinlediğiniz duyduğunuz kelimeleri bir yandan da görmeniz, seçiciliğinizi üst sırlara hızla taşıyacaktır. Hatta dinlerken şarkıyı onlar gibi söylemeye çalışın. :)

7-Taklitçi Olun

Dinlediğiniz şarkıdaki, izlediğiniz dizi ve filmlerdeki, duyduğunuz her ingilizce kelimeyi tekrar edin. Nasıl telaffuz ediyor, ağız ne şekil alıyor, sesler nasıl çıkıyor yapmaya çalışın. Kitap mı okuyorsunuz, bir kısmını sesli okuyun. Radyo mu dinliyorsunuz, yakaladığınız kelimeyi hemen tekrar edin. Bir süre sonra doğru telaffuz etmeye de alışmış olacaksınız. Bunun verdiği zevk paha biçilemez. :)

8-En Önemlisi- Bu İşi (İngilizce’yi Kolayca Öğrenme İşini) İsteyin, Sevin.

Eğer gönülsüz olursanız, bu İngilizce’yi kolayca öğrenme işi size işkence gibi gelecektir. Ancak bu işi sever ve isterseniz her şey çok daha güzel olacaktır. İngilizce’yi bir ders ve işkence olarak asla görmeyin. Sevdiğiniz şeylerle hayatınızın içine sokun, göreceksiniz nasıl etkili olacak. :)

 

Bir önceki yazımız olan Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM