Hamilelikte Doktora Ne Zaman Gidilmelidir

Hamilelikte Doktora Ne Zaman Gidilmelidir

Gebeliğin başlaması ile anne adayında bir takım değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler anne adayını 9 ay boyunca yorar. Bunun için gerekli muayenelerin yapılması gerekir. Doktor altında sağlanan kontrollerin anne ve bebek adayı için önemi oldukça büyüktür. Doktor bu konuda her türlü bilgiyi anne adayına aktarır ve ne yapması gerektiğine dair onu bilgilendirir. Bu bilgilendirme en […]

Gebeliğin başlaması ile anne adayında bir takım değişiklikler meydana gelir. Bu değişiklikler anne adayını 9 ay boyunca yorar. Bunun için gerekli muayenelerin yapılması gerekir. Doktor altında sağlanan kontrollerin anne ve bebek adayı için önemi oldukça büyüktür. Doktor bu konuda her türlü bilgiyi anne adayına aktarır ve ne yapması gerektiğine dair onu bilgilendirir. Bu bilgilendirme en çok anne adayının işine yarar ve gebelik sürecini en iyi şekilde geçirme şansına sahip olur. Bu yüzden hamilelikte doktor kontrolleri çok önemli bir faktörün içinde yer almaktadır. Çoğu anne adayı gebelik sürecini oldukça güzel geçirir. Fakat risk faktörü olan anne adaylarının bu konuda işleri oldukça zordur. O dönemlerde dikkat ve beslenme şekli oldukça önemlidir. Anne adayı kendine ne kadar iyi bakarsa bebeğinin sağlığını da bir o kadar koruma altına almış olur. Şimdi sizlere hamilelikte niçin doktor muayeneleri önemlidir hakkında detaylı bir şekilde bilgiler vereceğiz. Bakalım anne adayı bu dönemde ne sıklıkla doktor kontrollerine gitmeli ve gerekli muayeneleri yaptırmalıdır hep beraber öğreneceğiz.

Hamilelikte Doktor Muayeneleri

 • Anne adayı gebeliğinin başladığı andan itibaren doktora gitmeli gerekli vitamin ve muayenelerini doktor kontrolü altında yapmalıdır.
 • Doktor herhangi bir risk ile karşı karşıya gelirse anne adayını bu konuda bilgilendirerek ne yapması gerektiği hakkında detaylı bilgileri, anne adayına aktarır.
 • Gebelikte testlerin ve test incelemelerin değerlerine doktorlar bakar. Rapor sonuçlarında anne adayı gebeliği hakkında bilgilendirilir. Risk taşıyan anne adaylarının gebelikleri sonlandırılır.
 • Doktor ultrason muayenelerinde bebeğin gelişim sürecini takip eder. Bebeğin fiziksel gelişimine ve beyin gelişimine bakar. Eğer olumsuz bir sonuç ile karşılaşırsa bu konuda anne adayının metanetli olmasını ve her şeye hazırlık olmasını temin eder. Ya da anne adayına sorar bebeğini aldırıp aldırmak isteği hakkında bilgiler ister. Eğer bebek 16.haftasını doldurduysa hiçbir şekilde bebeğin aldırma şansı olmaz ve bebeğin engelini anne adayı kabul eder. Fakat bütün sosyal yardımlar engelli bebeğin ailesine temin edilerek çocuğun bütün haklardan yararlanma şansına sahip olurlar. Bu dönem sıkıntılı ve zor bir süreç altında gerçekleşir.
 • Gebelik süresince yapılan kan şeker ölçümleri takip altına alınır. Doktor tarafından çeşitli testler istenir ve anne adayı doktorun istediği testleri yapar.
 • Hamilelikte doktor muayenelerine her ay düzenli bir şekilde gelinmelidir. Doktor anne adayına bebeğin kilosu ve gelişimi hakkında bilgi verecektir. Anne adayının nasıl beslenmesi gerektiğini neler yediğini ve neler yememeli hakkında bilgiler sunacaktır. Anne adayı doktor ile bu dokuz ay içinde arkadaş gibi olacak ve samimi olacaklardır.
 • Hamilelik kontrolü ve konulan tanı çok önemli bir faktördür. Böylece bebeğin oluşumundan ve gelişim süreci bitinceye kadar bu gelip gitmeler ve çeşitli testler devam edecektir.
 • Anne adayı belki de en hassas dönemlerinden birini yaşamaktadır. Sık sık yaşadığı mide bulantıları ve aşermeler bu süreç içinde devam edecek doktor kontrolü altında bebeğin gelişimini gün gün takip edeceklerdir. Hamilelikte doktor muayeneleri oldukça önemlidir. Anne ve bebeğin sağlığı için bu muayeneleri zamanında yaptırmanızda yarar göreceksiniz.Anne adayının belkide en zorlu dönemi gebelik dönemidir.

Bir önceki yazımız olan Gebelikte En Sık Görülen Şikâyetler Nelerdir başlıklı makalemizde gebelikt görülen şikayetler, gebelikte en sık görülen şikayetler nelerdir ve gebelikte görülen yakınmalar hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM