Hamilelikte Aşırı Bulantı ve Kusma Nedir, Doktora Gidilmeli Midir?

Hamilelikte Aşırı Bulantı ve Kusma Nedir, Doktora Gidilmeli Midir?

Hamilelik, bedensel ve ruhsal açıdan kadının birçok zorluklarla karşılaştığı bir dönemdir. Tüm zorluklara rağmen sonunda sağlıklı bir bebeğe sahip olmak tüm herkesin arzusudur. Ve bundan duyulan mutluluk ile yaşanmış olan zorlukları unutmak daha da kolaylaşmaktadır. Eğer hamileyseniz ve bulantı-kusma gibi problemler yaşıyorsanız, bu konuda yalnız değilsiniz. Çünkü gebelerin yarısından fazlası bu durumla karşılaşmaktadır. Bulantı ve […]

Hamilelik, bedensel ve ruhsal açıdan kadının birçok zorluklarla karşılaştığı bir dönemdir. Tüm zorluklara rağmen sonunda sağlıklı bir bebeğe sahip olmak tüm herkesin arzusudur. Ve bundan duyulan mutluluk ile yaşanmış olan zorlukları unutmak daha da kolaylaşmaktadır. Eğer hamileyseniz ve bulantı-kusma gibi problemler yaşıyorsanız, bu konuda yalnız değilsiniz.

Çünkü gebelerin yarısından fazlası bu durumla karşılaşmaktadır. Bulantı ve kusmalarınızın olması sizin günlük hayatınızı kötü etkileyebilir. Huzursuzluk, yemekten ve içmekten korkma, kusmaya bağlı boğazda yanma hissi, ağızda acı tat gibi istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Gebelikte kusmanın sebebi kesin olarak bilinmese de artan hormon seviyelerine bağlı olduğu düşünülmektedir. Ayrıca gebelik esnasında olan bütün kusmaların sebebi gebeliğe bağlanmamalıdır. Altta yatan bir hastalığa bağlı da olabilir. Bulantı ve Kusma, gebeliğin yaklaşık

6. Haftasında başlar ve yaklaşık 12. haftasında sona erer. Fakat bazı gebelerde 20. haftaya kadar da bulantı hissi olabilir. Bulantı ve kusma, bebeğe veya anneye zarar veren bir durum değildir. Ancak gün içerisinde kusmalarınız uzun sürüyor ve hatta yemek yemenize veya su içmenize dahi engel oluyorsa mutlaka doktorunuz ile bu durumu konuşunuz. Çünkü beslenmenizde ve sıvı alımınızda eksiklik olması sonucunda gebe de bebek de bu durumdan olumsuz etkilenebilir. Bulantı ve Kusmayı Kontrol Etmenizi Sağlayacak Birkaç İpucu  Sabahları uyandığınızda yataktan hemen değil, yatak içerisinde 15 dakika dinlendikten sonra yavaşça kalkabilirsiniz.  Güne ağır yiyeceklerle değil, örneğin birkaç kraker yiyerek başlayabilirsiniz.  Unutmamalısınız ki bir şeyler yedikten sonra uzanmamalısınız.

Çünkü uzandığınızda bu, mide içeriğinin mideden ağza doğru hareketini kolaylaştırır, bu durum reflü olarak tanımlanmaktadır.  Gün içerisinde az miktarlarda hafif yiyeceklerden sık tüketebilirsiniz. Böylece mideniz tıka basa dolu olmaz ve sizi rahatsız edecek yiyeceklerden de kaçınmış olursunuz. Ayrıca mideniz tamamen boş da kalmayacağı için açlık hissiniz de olmaz.  Yemek yaparken yemek kokuları sizi rahatsız edebilir, mide bulantınızı artırabilir. Bu nedenle yemek yaptığınız yerin iyi havalanmasını sağlayın. Temiz hava mutlaka iyi gelecektir.

Bir önceki yazımız olan Hamilelikte Doktora Ne Zaman Gidilmelidir başlıklı makalemizde hamilelikte doktor kontrolü, hamilelikte doktor muyanesi ve hamilelikte doktora gidilmelidir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM