Günümüz Yaşamı Anneliği Engelliyor Mu?

Günümüz Yaşamı Anneliği Engelliyor Mu?

Teknoloji çağının en gelişmiş zamanlarını yaşadığımız bu dönemde neredeyse her bilgiyi internetten bulabiliyor, bir yerden başka bir yere kısa sürede seyahat edebiliyor ve uzaktaki yakınlarımızla çok rahat bir şekilde iletişim kuruyoruz. Bilgilerin çoğaldığı, mesafelerin kısaldığı bu dönemde insan yaşantıları da geçmişten oldukça farklı bir hale geliyor. Önceden daha fazla el emeğine dayalı işler artık fabrikaların […]

Teknoloji çağının en gelişmiş zamanlarını yaşadığımız bu dönemde neredeyse her bilgiyi internetten bulabiliyor, bir yerden başka bir yere kısa sürede seyahat edebiliyor ve uzaktaki yakınlarımızla çok rahat bir şekilde iletişim kuruyoruz. Bilgilerin çoğaldığı, mesafelerin kısaldığı bu dönemde insan yaşantıları da geçmişten oldukça farklı bir hale geliyor. Önceden daha fazla el emeğine dayalı işler artık fabrikaların yardımıyla yapılırken, pek çok yeni meslek dalı da günlük yaşam içinde yerini alıyor.

Günümüzde kadının yeri

Kadınların da rolleri teknoloji çağına göre yeniden şekilleniyor. İş hayatında çok daha fazla kendine yer bulan kadın pek çok açıdan da hem farklı rollere bürünüyor hem de farklı sorumlulukları bünyesinde topluyor. Önceden genelde evi çekip çeviren kadın en fazla tarlada çalışıyorken şimdilerde sekreterlikten doktorluğa, avukatlıktan muhabirliğe kadar her alanda başarılı bir şekilde çalışıyor. Kadının da okuması ve iş hayatına atılması evlilik yaşının da daha geç yaşlara ötelenmesine neden oluyor. Çünkü kadın öncelikle kariyerine önem veriyor. Geç yaşta çocuk sahibi olmak isteyen aileler genelde de tek çocuğun yeterli olduğunu düşünüyor.

Günümüz yaşamında annelik

Çağın gelişmesi pek çok alanda insanlığa yardımcı olsa da diğer alanlarda insanların aleyhine işleyen durumlar da yaşanıyor. İnsanların eğlence anlayışları dışarıya kaydığı için alkol ve sigara kullanımı artabiliyor. Bunun dışında fast foodların çok fazla tercih edilmesi de sağlıksız beslenmeye neden oluyor. Pek çok kadın bu şekilde bir hayat sürdüğü için yaşamının sağlıksız bir şekilde ilerlediğini anlayamayabiliyor. İşte tüm bu saydığımız sebeplerde dolayı bebek düşünüldüğünde de ortaya kısırlık gibi problemler de çıkabiliyor. ‘Günümüz yaşamı anneliği engelliyor mu?’ Diye sorup toparlayacak olursak; hamile kalma problemleri ortaya çıkıyor, kadınlar geç çocuk sahibi olmak istiyor ve çocukları olduğunda da iş yaşamına devam etmek istiyorlar, diyebiliriz. Bu durumda anneliği engellenmesi bazı durumlarda günümüz yaşamından kaynaklanırken çoğu zamanda kadınların yaşamları için kendilerine çizdikleri hatlardan ortaya çıkıyor diyebiliriz.

Bir önceki yazımız olan Sıtma Hastalığı Nedir, Başlıca Belirtileri Nelerdir ? başlıklı makalemizde Sıtma Hastalığı Nedir, sıtma neden olur ve sıtma tutan hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM