Gebelikte En Sık Görülen Şikâyetler Nelerdir

Gebelikte En Sık Görülen Şikâyetler Nelerdir

Gebelik zor bir süreç olduğundan anne adayında istenmeyen olumsuz etkilere sebebiyet verir. Bunların başında gebelik şikâyetleri gelir. Gebelik şikâyetleri gebeliğin başlangıcından ve sonuna kadar ilerleyen bir durumdur. Kimi kadın bu durumu zor bir şekilde geçirirken kimi kadın ise oldukça kolay geçirmektedir. Bu tamamen kişinin iradesi ile ilgili bir durumdur. Bazı kadınlar çok narin ve hassas […]

Gebelik zor bir süreç olduğundan anne adayında istenmeyen olumsuz etkilere sebebiyet verir. Bunların başında gebelik şikâyetleri gelir. Gebelik şikâyetleri gebeliğin başlangıcından ve sonuna kadar ilerleyen bir durumdur. Kimi kadın bu durumu zor bir şekilde geçirirken kimi kadın ise oldukça kolay geçirmektedir. Bu tamamen kişinin iradesi ile ilgili bir durumdur. Bazı kadınlar çok narin ve hassas bir yapıya sahip olurlar. Bunun nedeni zayıf olmalarındandır. Genelde çok zayıf kiloda gebe kalan kadınların gebeliğinde bir takım sıkıntılar meydana gelir. Kasılmalar, karında ağrılar, göğüste şiddetli ağrılar, baş ağrıları, mide bulantıları, kan şekerinin düşmesi, baş dönmesi, kusmalar bunlar genelde gebelik yaşayan herkesin başına gelebilmektedir. Risk faktörü içeren durumlar gebeliğin başı ve sonudur. Gebeliğin başında düşme tehlikesi ile karşı karşıya gelir anne adayı. Bebeğin anne karnında tutunması tamamen annenin iradesi ile ilgilidir. Eğer anne kendine dikkat ederse ve beslenme şekline önem verirse bu gibi durumlarla karşılaşmayacaktır. Biraz da kader kısmet işleridir bunlar. Bebeğin doğacağı var ise hiçbir kuvvet onun düşmesine sebep olamaz. Gebelikte en sık görülen şikâyetler neler şimdi sizlere bu konu hakkında rehber olacağız. Bakalım gebelikte ne gibi şikâyetler baş gösterir.

Gebelikte Meydana Gelen Rahatsızlıklar

  • Mide bulantıları, her gebe de olduğu gibi gebeliğin ilk aylarında baş gösterir. Mide bulantılarını sık yaşayan biri iseniz bu konuda doktorunuzdan gerekli ilacı isteyebilir. Bu rahatsızlığınızı azaltabilirsiniz.
  • Gebelikte en çok görülen rahatsızlıklardan birisi ise aniden meydana gelen baş ağrılarıdır. Baş ağrıları genelde her gebe de fazlası ile meydana gelir. İlaç kullanılması pek fazla tavsiye edilmediğinden, doktor tavsiyesi altında verilen ilaçlardan bir tane içilmelidir.Çok çaresiz kalmadığınız sürece almanızı tavsiye etmiyoruz.
  • Kusmalar, genelde gebeliğin ilk üç ayında hızlıca süren bir durumdur. Bu durum fazla uzun sürmez. Bebek 16. Haftasına girdikten sonra bu kusmalarda azalama göreceksiniz. Bu konuda sabırlı olmanızı tavsiye ediyoruz.
  • Kasılmalar ve göğüs ağrıları, gebelikte en çok yakınmalardan birisi kasılma ve göğüslerde meydana ağrılardır. Bebek büyüdükçe kasılmalar devam edecektir. Bu da oldukça normaldir. Fakat kasılmalar sürekli devam ediyorsa bu normal durum içinde gelişmeyen,farklı bir sebep olabilir.
  • Göğüs ağrılarının bir diğer sebebi süt kanallarının dolmasıdır. Süt kanalları doldukça anne adayında gerilmeler meydana gelir. Bu bebeğin alacağı anne sütü için hazırlık aşamasıdır. Bu yüzden göğüslerde ağrı olması oldukça normal bir durumdur.
  • Karın cephesinde oluşan çatlaklıklar gebelerin en çok rahatsız oldukları bir durumdur. Fakat bu gibi durumların önüne geçebilmek için doktor tarafından sizlere sunulan etkili çatlak kremlerini sürerek bu dış görüntünün çatlaklıklara maruz kalmasını önleyebilirsiniz.
  • Aşırı terleme ve hararetler, gebelerin en çok şikâyet ettiği konulardan biridir. Bu durum onları çok rahatsız eder. Üşüdüklerini hissederler fakat yorganın altına girince o hararete katlanamazlar. Can sıkıcı bir durumdur. Gebeliğin son aylarında ise anne adayı hareket etmekte güçlenir. Hatta uykuları kâbusa dönüşür. Gebelikte meydana gelen rahatsızlıklar bunlardır. Bunları azaltmak ve daha rahat bir gebelik yaşamak için beslenme ve uyku düzeninize dikkat etmeniz gerekir . Gebelik süresi zor ve meşanetli bir dönemdir.

Bir önceki yazımız olan Prematüre doğan bebek bakımı başlıklı makalemizde Prematüre bebeğin beslenmesi, Prematüre bebeğin vücut ısısının korunması ve Prematüre cilt bakımı hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM