Çocuklarda Zeka Gelişimi İçin Doğru Beslenme Nasıl Olmalıdır

Çocuklarda Zeka Gelişimi İçin Doğru Beslenme Nasıl Olmalıdır

Günümüzde çocukların genel sağlığı açısından en fazla merak edilen konulardan biri de çocuklarda beslenme ve zeka gelişimi konusudur. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen açıklamalara göre oldukça önemli bir konu olan bu konumuz hakkında yine çocuk gelişim uzmanlarından derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunacağız. Dilerseniz bu önemli konumuz hakkında bilgileri hemen sunmaya başlayalım. Çocuk gelişim uzmanları çocuklarda beslenmenin […]

Günümüzde çocukların genel sağlığı açısından en fazla merak edilen konulardan biri de çocuklarda beslenme ve zeka gelişimi konusudur. Uzmanlar tarafından gerçekleştirilen açıklamalara göre oldukça önemli bir konu olan bu konumuz hakkında yine çocuk gelişim uzmanlarından derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunacağız. Dilerseniz bu önemli konumuz hakkında bilgileri hemen sunmaya başlayalım. Çocuk gelişim uzmanları çocuklarda beslenmenin ve zeka gelişiminin maksimum seviyelere çıkarılabilmesi için bazı tavsiyelerde bulunmaktadır.

İşte Çocuklarda Beslenme Ve Zeka Gelişimi Hakkında Uzmanlar Tarafından Yapılan Tavsiyeler

Çocuk gelişim uzmanları, çocuklarda beslenme ve zeka gelişimleri konusunda özellikle beslenme konusunda evebeynlerin dikkatli hareket etmeleri gerektiğinin altını çizmektedirler. İşte uzmanlar tarafından çocukların beslenme ve zeka gelişimlerinin maksimum derecede tutulması için önerilen besinler şunlardır.

 • Yumurta: Çocuk gelişim uzmanları çocukların beslenme ve zeka gelişimlerinin sağlanabilmesi açısında yumurtanın düzenli olarak tüketilmesi gerektiğini belirtmektedirler. Uzmanlara göre yumurta çocukların konsantrasyon olgusunu geliştirmekte ve buna bağlı olarak da zeka gelişimi arttırmaktadır.
 • Yoğurt: Uzmanlar tarafından tavsiye edilen besinlerden biri de yoğurttur. Çocuk gelişim uzmanları yoğurdun çocukların zeka gelişimleri üzerinde önemli bir role sahip olduğunu belirtmekte ve bu harika besinin günlük olarak düzenli bir biçimde alınması gerektiğinin altını çizmektedirler.
 • Yeşil besinler: Pırasa, ıspanak gibi yeşillik besinlerin bolca alınması gerektiğini vurgulayan uzmanlar bu harika besinlerin çocukların ileriki yaşlarda demans hastalığına yakalanma riskini önemli ölçüde azalttığını belirtmektedirler.
 • Balık: Çocuklarda beslenme ve zeka gelişimlerinin arttırılması konusunda uzmanlar tarafından tavsiye edilen besinlerden biri de balıktır. Uzmanlara göre balık çocuklarda hafıza kaybını önleyebilmekte ve bununla birlikte beyin sağlığını koruyabilmektedir.
 • Doğal et: Çocuklarda beslenme ve zeka gelişimi konusunda uzmanlar tarafından önerilen bir başka besin ürünü ise doğal ettir. Uzmanlar salam ve sosis gibi yapay etlerden uzak durulması gerektiğini belirterek bunların yerine doğal etlerin tercih edilmesi gerektiğinin altını çizmektedirler.
 • Kuru yemişler ve tohumlar: Uzmanlar çocukların zeka gelişimlerinde önerdiği besinlerden biri de kuru yemişler ve tohumlardır. Uzmanlara göre çocuklarda sinir sisteminin korunmasında önemli katkıları bulunan bu besinler düzenli olarak alınmalıdır.
 • Yulaf ezmesi: Uzmanlar tarafından çocukların zeka gelişimi konusunda önerilen besinlerden biri de yulaf ezmesidir. Kalp ve beyin sağlığının korunmasında önemli rolü bulunan bu harika besin ürünü düzenli olarak tüketilmesi gerektiğinin altını çizen uzmanlar yulaf ezmesinin çocukların genel sağlığının korunmasında da önemli bir konuma sahip olduğunu belirmektedirler.
 • Elma ve erik: Çocuk gelişim uzmanları tarafından çocukların beslenme ve zeka gelişimleri konusunda önerilen bir başka besin ise elma ve eriktir. Uzmanlara göre daha çok yorgunluğa etkin olabilen bu besinler çocuklarda halsizliğin görülmesi durumunda bolca tüketilmelidir.

Yukarıda da görüldüğü üzere çocuklarda beslenme ve zeka gelişimi konusunda çocuk gelişim uzmanları tarafından birçok tavsiyelerde bulunulmaktadır. Dolaysıyla sizler de çocuklarınızın beslenmesi ve zeka gelişimi konusunda maksimum seviyelerde faydalar almak isterseniz çocuk gelişim uzmanları tarafından yapılan önerileri dikkate almalısınız. Makalemizde çocuklarda beslenme ve zeka gelişmesi hakkında çocuk gelişim uzmanlarından derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda sizlere faydalar sunabilmişizdir.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir.

 

Bir önceki yazımız olan Far Lekesi Temizleme Nasıl Temizlenir başlıklı makalemizde Far Lekesi, Far Lekesi Temizleme ve Far Lekesi Temizleme Nasıl Temizlenir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM