Cilt Sağlığı İçin Hangi Vitaminler Alınmalıdır?

Cilt Sağlığı İçin Hangi Vitaminler Alınmalıdır?

Vitaminler genel vücut sağlığı için olmazsa olmaz unsurlardır. Gıda kaynaklarından alınabildiği gibi vitamin takviyeli haplar yolu ile de alınabilirler. Ama yiyeceklerden alınan vitaminler her zaman doktorların tavsiye ettiği bir durumdur. Cilt sağlığı için hangi vitaminler alınmalı ve bu vitaminler hangi besinlerde yer almaktadır konulu yazımızın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz. Cilt Sağlığı İçin A Vitamini Yeterince A […]

Vitaminler genel vücut sağlığı için olmazsa olmaz unsurlardır. Gıda kaynaklarından alınabildiği gibi vitamin takviyeli haplar yolu ile de alınabilirler. Ama yiyeceklerden alınan vitaminler her zaman doktorların tavsiye ettiği bir durumdur. Cilt sağlığı için hangi vitaminler alınmalı ve bu vitaminler hangi besinlerde yer almaktadır konulu yazımızın detaylarını aşağıda bulabilirsiniz.

Cilt Sağlığı İçin A Vitamini

Yeterince A vitamini almazsanız cildiniz pul pul dökülecektir. Bu kuru bir cildin getirdiği sonuçtur. Akne sorunu yaşayan kişilerin de A vitamini almaları gerekir. Dokuların kendisini yenilemesinde önemli rolü olan A vitamini yeteri miktarda alınmazsa yaralar geç iyileşir. A vitaminin bir başka özelliği de anti-aging takviyesi olmasıdır. Cilt üzerinde oluşan ince çizgilerin geç oluşmasında veya oluşmuş olan bu ince çizgilerin yok olmasını ya da azalmasını istiyorsanız bu konuda A vitamini mükemmel bir yardımcıdır. Süt, yumurta, peynir, tereyağı, tüm yeşil sebzeler, portakal, mandalina, havuç ve kayısı A vitamini içeren besinlerden sadece bazılarıdır.

Cilt İçin E Vitamini

Cilt için gerekli olan vitaminlerin belki de en başında gelenidir. Vücuttaki serbest radikallerle savaşan bir antioksidan olma özelliğine sahiptir. Serbest radikaller çeşitli sebeplerden oluşmaktadır. Sigara içmek bunların başında gelir ve cildin erken yaşlanmasının ana sebeplerinden birisidir. Yaşlılık sonucu oluşan lekeler, ince çizgiler ve kırışıklıklar E vitamini sayesinde azalma gösterir. Zeytin, zeytinyağı, badem, yer fıstığı, fındık, ceviz ve balık yağı E vitamini kaynaklarından bir kaçıdır.

Cilt İyi Gelecek C Vitamini

Etkili bir antioksidandır. Bu etkisi sayesinde ciltte oluşacak yaşlılık etkilerinin giderilmesinde yardımcı bir vitamindir. Cildin elastik olmasını sağlayan kollajen üretimini harekete geçirir. Elastik bir cilt pürüzsüz bir cilt demektir. Bu bakımdan C vitamini çok önemlidir. Brokoli, domates, karnabahar, hıyar C vitamini kaynağıdır. Elbette C vitamini deposu olarak portakal, mandalina ve greyfurtu herkes bilmektedir.

İyi Bir Cilt İçin B Vitaminleri

B1 vitamini kan dolaşımını artırır ve cildin belirgin bir parlaklık kazanmasını sağlar. Kuru üzüm ve yumurta sarısı B1 vitamini kaynağıdır. B3 vitamini ise cildin nemli kalmasını sağlar ve kırışık oluşmasına mani olur. Kırmızı et ve balık birer B3 kaynağıdır. B9 vitamini ise hücrelerin kendisini yenileme özelliğini harekete geçirir. Yeşil yapraklı sebzeler, fındık, fıstık, badem bu vitamini elde edebileceğiniz besinlerdir.

D Vitamini Cilde İyi Gelir

Kalsiyum emilimini sağlayan vitamindir. Dolayısı ile kemik sağlığı açısından doğrudan ilgili bir vitamindir. Sedef hastalığının tedavisinde hatırı sayılır bir faydası vardır.

K Vitamini Cildiniz İçin Gerekli

Kremlerin neredeyse tamamının içeriğinde kullanılan bir vitamindir. Kanın pıhtılaşmasında yardımcı rolü vardır. Yara izlerinin iyileşmesinde yardımcıdır. Gözlerin altında olan koyu halkaların tedavisinde kullanılan bir vitamindir.

Cilt İle İlgili Diğer Bilgiler

C ve E vitamini cildi güneşin kötü etkilerine karşı korur. Bu iki vitaminin eksikliği cilt kanseri riskini çoğaltır ve ciltte oluşacak hasar riskin de artırır.

C vitamini İskorbüt hastalığına yol açar.

B1 vitamini sağlıklı saç, cilt, kas ve beyin için olmazsa olmaz vitamindir.

B2 vitamini kan, beyin, saç ve cilt için önemlidir

Her vitaminin cilde farkı yararları vardır. Bu sebeple vitamin içerikli ürün kullanacaksanız ya da ihtiyacınız olan vitamini içeren besinleri tüketecekseniz öncesinde mutlaka bir uzmana danışmanızda fayda vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM