Bu Besinler Zekayı Geliştiriyor

Bu Besinler Zekayı Geliştiriyor

Günlük olarak tükettiğimiz besinlerin bizlere birçok yönden faydalar sağladığını bilmekteyiz. Fakat bazı besinlerin özellikle zekamızı geliştirdiğinin belki de farkında dahi olamamaktayız. Yapılan bazı araştırmalara göre bazı besinlerin birçok faydalarının bulunmasının yanı sıra ayrıca zekamızı da geliştirdiği gözlemlenmiştir. Peki zekamızı geliştiren besinler hangileridir dilerseniz yazımızın da konusu olan bu sorumuza hemen cevaplar sunalım. İşte Zekamızı Geliştiren […]

Günlük olarak tükettiğimiz besinlerin bizlere birçok yönden faydalar sağladığını bilmekteyiz. Fakat bazı besinlerin özellikle zekamızı geliştirdiğinin belki de farkında dahi olamamaktayız. Yapılan bazı araştırmalara göre bazı besinlerin birçok faydalarının bulunmasının yanı sıra ayrıca zekamızı da geliştirdiği gözlemlenmiştir. Peki zekamızı geliştiren besinler hangileridir dilerseniz yazımızın da konusu olan bu sorumuza hemen cevaplar sunalım.

İşte Zekamızı Geliştiren Besinler

Çilek: Çileğin birçok faydalarının olduğunu bilmekteyiz. Bu harika besinin en belirgin özelliklerinden biri de içeriğinde bulunan fisetin isimli maddesi sayesinde zekamızı geliştirmesidir. Bununla birlikte bu harika besin düzenli olarak tüketildiğinde erken bunama hastalığını da engelleyebilmektedir.

Bitter çikolata: Günümüzün en fazla tüketilen besinlerinden olan Bitter çikolata da zekamızı geliştirmektedir. Magnezyum ve antioksidan içeriği sayesinde beynimize oksijen gitmesini sağlamakta ve bu sayede beynimizin daha sağlıklı çalışmasını sağlamaktadır. Ayrıca sinir yatıştırıcı özelliği sayesinde de sinirlerimizin yatışmasını sağlamaktadır.

Tahıl: Tam bir B vitamin deposu olan Tahıl kan şekerinin dengelenmesinde önemli bir role sahiptir. Dolaysıyla zekamız üzerinde de olumlu etkiler gerçekleştirmektedir.

Patates: Kan şekerinin dengeli olarak yükselmesini sağlamakta ve bunun sonucunda ise beynimizin daha iyi çalışmasını sağlamaktadır.

Yoğurt: İçeriğinde bulunan tirozin isimli madde sayesinde zekamızın daha iyi çalışmasını sağlamaktadır.

Üzüm suyu: Beynimizin dopamin salgılamasını arttıran bu harika besin bu sayede zekamızın gelişmesinde çok büyük katkılar sunmaktadır.

Fasulye: Protein ve lif yönünden oldukça zengin olan fasulye özellikle çocuklarda zeka gelişimi sağlamaktadır.

Kırmızı ve turuncu sebzeler: Havuç, domates ve kırmızı biber gibi kırmızı ve turuncu besinlerde bulunan antioksidan maddesi beynin daha uzun süre sağlıklı kalmasına yardımcı olmaktadır.

Somon: Omega-3 yağları beynimizi koruduğu gibi aynı zamanda hafızamızın da güçlenmesini sağlamaktadır.

Yağsız kırmızı et: Demir yönünden oldukça zengin olan yağsız kırmızı et beynimizde bulunan alyuvarların gelişim açısından büyük bir öneme sahiptir. Bu sayede zekamızın gelişmesini sağlamaktadır.

Yukarıda da görüldüğü üzere zekamızı geliştiren besinler oldukça fazladır. Dolaysıyla birçok faydalarının bulunduğu bu harika besinleri düzenli olarak tüketmemizde faydalar bulunmaktadır. Makalemizde zekamızı geliştiren besinler hakkında bilgiler sunduk. Sizler de daha sağlıklı bir yaşam sürmek adına yukarıdaki harika besinleri günlük olarak tüketebilirsiniz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir.

 

Bir önceki yazımız olan Far Lekesi Temizleme Nasıl Temizlenir başlıklı makalemizde Far Lekesi, Far Lekesi Temizleme ve Far Lekesi Temizleme Nasıl Temizlenir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM