Bebeklerde kasık fıtığı nasıl anlaşılır

Bebeklerde kasık fıtığı nasıl anlaşılır

Günümüzde bebeklerde en sık görülen sağlık sorunlarından biri de kasık fıtığı sorunudur. Uzmanlara göre oldukça önemli bir bebek rahatsızlığı olan kasık fıtığı özellikle erken müdahale edilmediği taktirde bebeklerin ciddi anlamda acı çekmelerine yol açabilmektedir. Peki bebeklerde kasık fıtığı nedir? Bu rahatsızlığın başlıca nedenleri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılmaktadır? Dilerseniz makalemizin de ana konusu olan tüm bu […]

Günümüzde bebeklerde en sık görülen sağlık sorunlarından biri de kasık fıtığı sorunudur. Uzmanlara göre oldukça önemli bir bebek rahatsızlığı olan kasık fıtığı özellikle erken müdahale edilmediği taktirde bebeklerin ciddi anlamda acı çekmelerine yol açabilmektedir.

Peki bebeklerde kasık fıtığı nedir?

Bu rahatsızlığın başlıca nedenleri nelerdir? Tedavisi nasıl yapılmaktadır? Dilerseniz makalemizin de ana konusu olan tüm bu sorularımıza uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunalım. İlk olarak bebeklerde kasık fıtığı rahatsızlığının genel tanımlamasını yapalım.

bebeklerde kasık fıtığı ameliyatı

Bebeklerde kasık fıtığı; daha çok erkek bebeklerde görülmekle birlikte erkek bebekler henüz anne karnındayken gelişim süreçlerini tamamlarken testisleri de kendi karın boşluğunda gelişim süreçlerini tamamlamaktadır. Testisler hamileliğin son 2 ayında bebeğin karnından torbalarına doğru inmeye başlamaktadırlar.

Karın içerisinde yer alan testisler her iki kasıkta ayrı ayrı yer alan ve birbirinden farklı olan iki kanaldan geçerek bebeğin torbalarına ulaşmaktadırlar. Bu kanallardan birinin veya her ikisinin tüm genişliğini kapaması durumunda fıtıklaşma durumu ortaya çıkmaktadır. Yani diğer bir deyişle kasık ve torbaya doğru bir barsak parçası girmekte ve bu rahatsızlığa kasık fıtığı ismi verilmektedir.

Bebeklerde kasık fıtığının başlıca nedenleri nelerdir?

Bebekler kasık fıtığı rahatsızlığının başlıca nedenleri yukarıda sunduğumuz testislerin hamileliğin son iki ayında bebeğin torbalarına doğru inmesidir. Bu durum sonucunda bebeklerde kasık fıtığı hastalığı ortaya çıkmaktadır.

Bebeklerde kasık fıtığının tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Bebeklerde kasık fıtığı rahatsızlığının başlıca nedeni hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra dilerseniz şimdi de bu önemli bebek hastalığının tedavisinin nasıl yapıldığı hakkında sizlere bilgiler sunalım. Bebeklerde kasık fıtığı hastalığının tedavisinde yalnızca cerrahi müdahale yöntemi uygulanmaktadır. İlgili doktor tarafından gerçekleştirilen cerrahi müdahale sayesinde açık olan kanal kapatılmakta ve içi ile olan iştirak kısa süreler içerisinde kalıcı olarak ortadan kaldırılmaktadır. Bu önemli bebek hastalığının tedavisinde uygulanan cerrahi müdahale uygulaması genel olarak birkaç saat sürebilmektedir.

Bebeklerde kasık fıtığı rahatsızlığı tehlikeli midir?

Bu önemli bebek hastalığı hakkında en fazla merak edilen konulardan biri de bu hastalığın tehlikeli olup olmadığı konusudur. Dilerseniz bu konuda uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere ve merak edenlere bilgiler sunalım. Çocuk doktorları tarafından yapılan açıklamalara göre bebeklerde kasık fıtığı hastalığı etkisini uzun müddetler boyunca sürdürmesi durumunda tehlikeli boyutlara varabilmektedir. Uzmanlar bu bebek hastalığının etkisini uzun müddetler boyunca devam ettirmesi durumunda bazı hastalıklara neden olabileceğinin altını çizmektedirler. Dolaysıyla bebeklerde kasık fıtığı hastalığı hakkında uzmanlar tarafından yapılan bu önemli açıklamaların dikkate alınmasında büyük faydalar bulunmaktadır. Makalemizde günümüzün en fazla görülen bebek hastalıklarından bebeklerde kasık fıtığı hastalığı hakkında uzmanlardan derlediğimiz bilgiler doğrultusunda sizlere bilgiler sunduk. Umarız bu anlamda sizlere faydalar sunabilmişizdir.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir.

 

Bir önceki yazımız olan Far Lekesi Temizleme Nasıl Temizlenir başlıklı makalemizde Far Lekesi, Far Lekesi Temizleme ve Far Lekesi Temizleme Nasıl Temizlenir hakkında bilgiler verilmektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM