Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer

Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer

Bebekler kendi kendilerine sümkürme ya da burunlarını temizleme gibi şeyleri yapabilecek yeteneğe sahip değillerdir. Dışarıda gezerken çevrenizdeki bebeklerde burun akıntısı sorununu görebilmeniz mümkündür. Özellikle de kış mevsiminde ve polenlerin en çok olduğu bahar aylarında sık sık bebeklerde burun akıntısı gibi olumsuz ve ciddiye almamız gereken problemleri görebiliriz. Bunun sonucunda çoğunlukla bebeklerde burun tıkanıklığı ve ardından […]

Bebekler kendi kendilerine sümkürme ya da burunlarını temizleme gibi şeyleri yapabilecek yeteneğe sahip değillerdir. Dışarıda gezerken çevrenizdeki bebeklerde burun akıntısı sorununu görebilmeniz mümkündür. Özellikle de kış mevsiminde ve polenlerin en çok olduğu bahar aylarında sık sık bebeklerde burun akıntısı gibi olumsuz ve ciddiye almamız gereken problemleri görebiliriz. Bunun sonucunda çoğunlukla bebeklerde burun tıkanıklığı ve ardından da nefes alıp verirken zorlanma gibi rahatsızlıklar görülebilmektedir.

Bu gibi olumsuz durumlar bazen bebeklerde ciddi problemlere yol açabilmektedir. Bebeklerde burun tıkanıklığının sonucunda yemek düzeninde bozulma, nefes almada zorluk ve gelişiminde çeşitli sorunların görülmesi gibi bir takım olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Ayrıca bebeklerde sık sık görülen ağlamaların çoğunlukla gaz sancısından dolayı olduğu düşünülse de bu durumun temel nedeni solunum yolunda ortaya çıkan rahatsızlıklardan kaynaklanabilmektedir. Bu sebeple de burun tıkanıklığı sorununu göz ardı etmemeli ve bebeklerde burun tıkanmasının tedavisi üzerinde dikkatle durulmalıdır.

Bu konu da kesinlikle bir uzmandan yardım almanız en mantıklı yol olacaktır. Ayrıca bebeklerde burun tıkanmasının tedavisi ile ilgili doktorunuzun da onayıyla kendinizde bazı yöntemlere tedaviye yardımcı olması açısından başvurabilirsiniz.

bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer

Bebeklerde burun tıkanıklığı için tavsiyeler
– Burun tıkanıklığına karşı bebeğinize akşam yatmadan önce bol buharlı ılık bir duş yaptırabilirsiniz. Bu şekilde solunum yollarını rahatlatıcı etki oluşur ve bebeğiniz geceleri rahat bir uyku uyur.
– Bebeklerde nezle veya grip gibi durumlarda oluşan burun akıntılarına karşı tavuk suyuyla yaptığınız güzel bir çorba içirebilirsiniz. Bu şekilde grip veya nezleye karşıda direncini arttırmış olursunuz.
– Bebeğinizin bulunduğu odayı nem bakımından uygun düzeyde tutmak burun tıkanıklığı için faydalıdır.
– Burun akıntısına karşı eğer bebeğiniz yaşça uygunsa bol miktarda C vitamini içeren yiyecek ve içeceklerden tüketmesini sağlayın.
– Burun tıkanıklığını tedavi amaçlı bebeğinize tabi ki kesinlikle doktor kontrolünde burnuna serum fizyolojik damlatarak, ardından burun aspiratörü ile temizleme ve tıkanıklığı açma işlemi gerçekleştirebilirsiniz.
– Bebeğinizde burun akıntısı sorunu yaşamamak için banyo yaptırdıktan sonra saçlarını çok güzel kurutun ve mümkünse banyodan sonra dışarı çıkarmayın.
– Ayrıca yetişkinlerde etkili olan burun açma ilaçları bebeklerde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle bu tür ilaçları kullanmadan önce bir uzmana danışın.

 

Bir önceki yazımız olan Harika Tasarımlı Kitaplık Modelleri başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM